Septintasis tarptautinis amatų ir meno festivalis „Vilnonės dienos“

Septintasis tarptautinis amatų ir meno festivalis „Vilnonės dienos“

Septintasis tarptautinis amatų ir meno festivalis „Vilnonės dienos“ vėl pakvietė į Raubonis. Šį kartą festivalis persikėlė iš rudens pradžios į vasaros pabaigą, įvyko rugpjūčio 27 – 28 dienomis. Svarbiausiu festivalio akcentu tapo teatralizuotas malūno atidarymas po rekonstrukcijos.

Prie neatpažįstamai pasikeitusio raudonų plytų pastato susirinkę festivalio dalyviai su nekantrumu laukė kol atsivėrė duris, sudundėjo, suūžė malūno girnos ir pradėjo suktis visi mechanizmai. Kai šis triukšmas nutilo, visi žengė į vidų, kur juos pasitiko šeimininkai Gintarė ir Vaidotas Gikiai. Vaidotas, kaip ir pridera malūnininkui visus apibėrė miltais, vėliau įpylė alaus, o Gintarė pavaišino šviežiomis, ką tik rauboniečių moterų, čia pat malūne, iškeptomis bandelėmis. Muzikantai visus linksmino liaudiškomis melodijomis ir dainomis. Kas nespėjo į atidarymą, abi festivalio dienas, galėjo apžiūrėti atnaujintą malūną ir jo įrenginius. Malūno atidarymo proga sveikino Pasvalio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Petkevičius, Saločių seniūnas Sigitas Savickas, Pasvalio kultūros centro direktorius Robertas Lavickas, Pasvalio rajono bendruomenių sąjungos pirmininkė Helena Naglazienė, Vilniaus universiteto mokslininkas, paveldosaugos specialistas Salvijus Kulevičius. Visi jie malūno atidarymą vadino šimtmečio įvykiu. Festivalį bei atkurtą malūną aplankė daugelis, dalyviai sugužėjo ne tik iš visos Lietuvos, atvyko ir iš kaimyninės Latvijos. Pirmą kartą festivalyje dalyvavo kolektyvas iš Latvijos, Ceraukstes folkloro ansamblis „Laukam pāri“.

Festivalio programa labai įvairi, apgalvota, tinkanti ir senam, ir jaunam. Organizatoriai pasistengė sukurti jaukią aplinką, papuošė ją šieno skulptūromis, gėlėmis, natūraliomis gamtos dovanų dekoracijomis. Festivalyje buvo gausu įvairių kolektyvų pasirodymų: folkloro ansamblių, teatrų, liaudiškos muzikos kapelų. Iš karto po festivalio atidarymo, pasirodymų maratoną pradėjo ir smagius šokius dovanojo Ustukių vidutinio amžiaus liaudiškų šokių grupė „Šėltinis“. Iš Ukmergės rajono Siesikų atvykusį liaudiškos muzikos kapela surengė pasirodymą patriotine tema „Laisvės dainos“, o Biržų kultūros centro modernaus folkloro ansamblis „Navija“ parodė harmonizuotų lietuvių liaudies dainų programą. Teatralizuotą krašto istorijos pasakojimą „Laiko ratas“ parodė teatras “Melnyč“ iš Panevėžio kultūros centro Bernatonių padalinio. Pirmosios festivalio dienos vakarą vainikavo folkroko grupės „Žalvarinis“ pasirodymas.

Ir antroji festivalio diena buvo pilna muzikos ir amatų. Rytą pradėjo tradicinės muzikos muzikantai „Tam Kart᾽“. Tęsė folkloro ansamblis „Tatula“, surengęs pasirodymą partizaninio laikotarpio tema „Verkė rudenėlis jo jaunų dienų“. Paskaitą skaitė ir patarimus visiems dalino žolininkas Virginijus Skirkevičius. Vėliau savo pasirodymą surengė Krekenavos teatras „Avilys“, o festivalį uždarė Sauliaus Petreikio Trio programa.

Abi dienas vyko mugė, įvairios amatų edukacijos, užsiėmimai vaikams, lauko etno žaidimai ir kitos pramogos. Veikė pirtys, kuriose darbavosi latvių pirtininkai. Pirties malonumų mėgėjų netrūko, nes jau žinodami, kad vilnonėje pirtyje specialią edukaciją surengė latvių pirtininkai pasivadinę „Levandas pirtnieki“, į edukaciją atsivedė ir draugus ar šeimos narius. Festivalyje vyko šlepečių vėlimo čempionatas, kuris sutraukia vis daugiau dalyvių, jeigu kažkam pradžioje buvo nedrąsu, tai dabar norinčių pabandyti velti netrūksta. Festivalyje buvo galima ne tik dalyvauti edukacijose, tačiau ir skaniai bei sočiai pavalgyti, nes raubonietės gaspadinės virė garsiuosius „Raubonių virtienius“ ir troškinį bei kepė šašlykus.

Festivalyje veikė fotografijos paroda „Lietuvos malūnai“, kurią surengė pumpėnietis menininkas Virginijus Navalinskas. O foto nuotraukų paroda iš buvusio malūno valdytojo P. Pauros šeimos archyvų nukėlė į tą laikotarpį, kada Raubonių malūnas gyvavo ir buvo puikiai žinomas.

Festivalio vedėjas, nepakartojamų istorijų pasakotojas Dėdė Juzė – Viktoras Stanislovaitis, sukūrė puikią renginio nuotaiką ir džiugino visus šmaikščiomis kalbomis.

FESTIVALĮ FINANSUOJA:
Lietuvos kultūros taryba
Pasvalio rajono savivaldybė
RĖMĖJAI:
Raubonių bendruomenė
UAB „Alsteka“
Raubonių sodyba „Tatulos vingiai“
Pasvalio kultūros centras
INFORMACINIAI PARTNERIAI:
Pasvalio r. laikraštis „Darbas“
Aukštaitijos internetinė naujienų agentūra „AINA“
FESTIVALĮ ORGANIZUOJA:
Raubonių bendruomenė
VŠĮ „Prie Raubonių malūno“
Pasvalio KC Raubonių skyrius

📷© Lidija Zagorskienė, Vida Kazilionytė.

NUOTRAUKŲ GALERIJA:

Ankstesnis Tradicinė šventė „VASAROS SPALVOS 2022“

Draugystės g. 2, Raubonių k., LT-39447 Pasvalio r.

Draugystės g. 2, Raubonių k., Pasvalio r.

Visos teisės saugomos 2009-2024 © Raubonių kaimo bendruomenė